Print this entry

După patru zile de concurs, cea de-a VII-a ediție a Festivalului de Teatru și Film de scurt-metraj pentru Tineret  fesTIN, Caracal, 2015 a luat sfărșit. (Andi SARBU)

DSCF0891

Participanții prezenți la eveniment din diferite orașe ale țări, precum: Slatina, Caracal, Craiova, Lugoj, Panciu, București, au avut prilejul de a fi inițiați în tainele meseriei de actor de către jurații de la cele două secțiuni:TeatruVlad Zamfirescu, absolvent al Universitatii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale din Bucureşti, Iulia Colan, absolventă promotia 2008 – specializarea “Arta Actorului” – Universitatea de Artă Teatrală și Cinematografică “ION LUCA CARAGIALE”, București, Radu Tudor Valentin, actor al teatrului “Regina Maria”, Oradea, Cătălin Daniel Vieru, actor al Teatrului Național Marin Sorescu din Craiova și film de scurt-metraj: Juriu – Bogdan Cristian Dragan -presedinte, Otilia Cârstea, Florin Beciu

Atelierele de lucru, au fost un bun prilej de acomodare între participanți dar și de învățare a unor tehnici de artă teatrală și de mișcare scenică care pentru unii participanți la eveniment a fost ceva de domeniul fantasticului, deoarece au făcut astfel de exerciții pentru întâia oară. 

Festivitatea de premiere de pe scena Teatrului Național ce a avut loc aseară a adus câștigătorii celei de-a VII – a ediții. Iată care sunt fericiții câștigători:

SECȚIUNEA TEATRU

Interpreţi monolog

                                Nominalizări pentru interpret masculin:

– Alexandru Lăzărescu din Lugoj, pentru monologul „Dionis” din „Sărmanul Dionis” de Mihai Eminescu
– Alexandru Prica din Caracal, pentru monologul „Hamlet” din „Hamlet” de Shakespeare

 

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN RECITAL MASCULIN – ALEXANDRU PRICA DIN CARACAL, PENTRU MONOLOGUL „HAMLET” DIN „HAMLET” DE SHAKESPEARE

Nominalizări pentru interpret feminin:

– Miruna Tutoveanu din Panciu, pentru monologul „Pisica Verde” după Elise Wilk
– Diana Maria Bagdazar din Caracal, pentru monologul „Nora”  din „Nora” lui Henrik Ibsen

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN RECITAL FEMININ – DIANA MARIA BAGDAZAR DIN CARACAL, PENTRU MONOLOGUL „NORA”  DIN „NORA” LUI HENRIK IBSEN

 

Trupe de teatru

Nominalizări pentru rol feminin:

– Anisia Zlătaru din spectacolul „Drum în jos cu înger” – Victoria Art din Bucureşti
– Cristine Hămbaşean din spectacolul „Drum în jos cu înger” – Victoria Art din Bucureşti

– Alexandra Cheroiu – spectacolul „Femeia ca un câmp de luptă” – trupa Jah Army din Târgu Jiu
– Ioana Cojocărescu din spectacolul „Deşteptarea primăverii” – trupa ,,Dan  Alecsandrescu” din Roman

 

PREMIUL PENTRU ROL FEMININALEXANDRA CHEROIU PENTRU ROLUL „DORA” DIN SPECTACOLUL „FEMEIA CA UN CÂMP DE LUPTĂ” – TRUPA JAH ARMY DIN TÂRGU JIU
Nominalizări pentru rol masculin

–        Alexandru Dumitru pentru rolul Bătrânului din spectacolul „Drum în jos cu înger” – trupa Victoria Art din Bucureşti
–        Vlad Steclaru – pentru rolul Jack din spectacolul „Mecanica inimii” – trupa „Protha”din Panciu

 

PREMIUL PENTRU ROL MASCULIN – ALEXANDRU DUMITRU PENTRU ROLUL BĂTRÂNULUI DIN SPECTACOLUL „DRUM ÎN JOS CU ÎNGER” – TRUPA VICTORIA ART DIN BUCUREŞTI
Nominalizări spectacole
– „Femeia ca un câmp de luptă” – Trupa de teatru „JAH ARMY” din Târgu

Jiu

– „Ţara lui Gufi” – Trupa de teatru „alTfel” din Caracal
– „Drum în jos cu înger” – Trupa de teatru Victoria Art din Bucureşti
– „Mecanica inimii” – Trupa de teatru „Protha” din Panciu

 

 

PREMII:

PREMIUL III – SPECTACOLUL  „MECANICA INIMII” – TRUPA DE TEATRU „PROTHA” DIN PANCIU

PREMIUL II – SPECTACOLUL „ŢARA LUI GUFI” – TRUPA DE TEATRU „ALTFEL” DIN CARACAL

PREMIUL I – SPECTACOLUL „DRUM ÎN JOS CU ÎNGER” – TRUPA DE TEATRU VICTORIA ART DIN BUCUREŞTI

 

 

SECȚIUNEA FILM DE SCURT METRAJ
Nominalizări:

– „LUMEA MEA” – un film de Sergiu SMEREA din Roman
– „XENO-NARCOMANII” – un film de  Cristian CIULICĂ din Craiova
– „REVELAŢIA” –  Regizori: Ana GHEORGHIŢĂ & Alex Niţu din Corabia
– „MÉTAMORPHOSE” un film de Bogdan SELEA şi Anca NEGUŢ  din Slatina
– „EU… DESPRE MINE” un film de Ştefan Mirea din Craiova

 

PREMII:

– Premiul I – „LUMEA MEA” – un film de Sergiu SMEREA din Roman

– Premiul II – pentru ritm cinematografic – „XENO-NARCOMANII” – un film de  Cristian CIULICĂ din Craiova

                     – „EU… DESPRE MINE” un film de Ştefan Mirea din Craiova

– Premiul III – pentru eseu – „MÉTAMORPHOSE” un film de Bogdan SELEA şi Anca NEGUŢ  din Slatina

 

Andi Sarbu

leave a comment

*

code

Create Account



Log In Your Account



Facebook